Taizeme | Par Taizemi

Taizeme ir brīnumaina modernās pasaules un sen aizgājušu dienu simbioze. Zeme, kur valda pārsteidzoša tolerance pret citu ticību, citas mentalitātes un cita dzīvesveida pārstāvjiem. Tā ir vieta, kur zudusī paradīze met savus krāšņos un dzīvības prieka pilnos atspulgus mūsdienu globalizētajā pasaulē. Tempļi, debesskrāpji un bambusa būdiņas. Lotosa ziedi, orhidejas un Budas diskrētais smaids. Bagāta daba un garā bagāti ticības mācekļi. Un visa dzīvība zaļo... 

Izjādes ar labāko visurgājēju – ziloni. Izrādes, kurās zvaigžņu lomas piešķirtas aligatoriem, kobrām un eksotiskiem pērtiķēniem. Austrumiem raksturīgas izpriecas – legālas un nelegālas. Karalis, sudraba kurpītes un pelnrušķītes. Jūra, mūžzaļi meži un balta pludmales smilts. Bet pāri visam – prātu un miesu žilbinoša vasara. Varbūt Bangkokā, varbūt Puketā, varbūt Patajā...

Un trejdeviņi piedzīvojumu zibšņi: varbūt mūža lielākā zivs, varbūt apbrīnojamā koraļļu pasaules krāsu palete, varbūt elpu aizraujošs lidojums ar kaitsērfingu pār zilzaļa ūdens lagūnu, varbūt mirkļi skaistu meiteņu sabiedrībā. Varbūt klusa, dabas apjausmas pilna atpūta villā, ko ieskauj mūžam zaļojošs un dziedošs tropu dārzs, bet varbūt dižāko tempļu vai karaļa pils apmeklējums, varbūt... varbūt... varbūt...

Jebkurā gadījumā šie dzīves uzplaiksnījumi ir tā vērti, lai iemūžinātu tos foto vai video formātos. Citām dienām, citiem vakariem un citai paralēlei, lai būtu ko atminēt un tiekties pretī jauniem apvāršņiem. Varbūt vēl aiz trejdeviņām zemēm.

REĢIONI UN KŪRORTI

Pataja – Taizemes tūrisma devītais vilnis 
Pataja ir Taizemes lielākais kūrorts, tas atrodas apmēram 140 km uz dienvidaustrumiem no Bangkokas pie Siāmas jūras līča. Pateicoties pilsētas statusam – tas to atšķir no daudziem citiem Taizemes kūrortiem – Pataja pēc krāšņā saulrieta neiegrimst vien klusuma un dienvidu zvaigžņu raisītā aurā, tās dzīves temps ne drusku nerimst, vien jautrības un izpriecu akcenti no pludmalēm, jūras un baseiniem pārvietojas uz pilsētas ielām, bāriem, diskotēkām un citiem vakara un nakts līksmības objektiem, kur izklaide rokrokā ar uzdzīvi sit augstu vilni.

Patajas aizsākumi rodami 1767. gadā, kad nākamais Taizemes karalis Taksins šai vietā pulcēja zemessardzi. Starp citu, arī tālākajā Patajas vēsturē militāriem formējumiem ir bijusi ievērojama nozīme – laikā no 1962. līdz 1972. gadam zvejnieku ciematiņš tapa par netālu stacionētās ASV karaflotes bāzes jūrnieku atpūtas vietu.

Tie jūrnieki, kas dienesta atvaļinājuma laikā ieradās Patajā, lai atpūstos, iemīlēja šo vietu dēļ skaistajām dabas ainavām, plašajām pludmalēm, vietējo iedzīvotāju vienkāršības, viesmīlības un atsaucības. T. sk. arī sieviešu un meiteņu. 

Tieši no dienesta atvaļinātie militāristi bija tie, kas pirmie investēja šīs vietas izveidē par kūrortu. Tādējādi it kā pats par sevi tika noteikts arī Patajas viesnīcu arhitektoniskais tēls – lielas daudzstāvu viesnīcas amerikāņu stilā: plaši numuri, spožu horizontālu virsmu pārpilnība, kondicionieri, grezni bāri un nesagraujami iecietīga attieksme pret klientiem pat visdārgākajās viesnīcās.
Mūsdienās Pataja ir viens no pasaules vispopulārākajiem kūrortiem aktīvās un pludmales atpūtas segmentā, tā platība ir 208 km2, iedzīvotāju skaits pārsniedz 80 000. 

Kūrorta centrs ir pilsētas zona – trokšņaina, kņadas pilna, tāda, kas nerimst ne dienu, ne nakti. Var teikt, ka te ir tas, ko nekur citur tik atklātā veidā kā šeit neatrast – caur un caur piesātināta, kolorīta austrumnieciski-aziātiska naktsdzīve. Līdz ar mijkrēšļa atnākšanu savas durvis ver restorāni, bāri, diskotēkas, go-go bāri un masāžas saloni. Gulšņāt nav laika! Pa dienu Patajas centrs izklaidei piedāvā plašu ūdenssporta veidu spektru – ūdensmotocikli, kuteri, vējdēlis, burusports, izbraucieni jūrā. Bet krastā laiku var pavadīt šautuvēs, biljarda un boulinga zālēs, tirdzniecības centros un restorānos, kafejnīcās, bāros.

Jaunākajās kūrorta teritorijās, kuras uzceltas un izveidotas vēlākos gados, valda gluži cita atpūtas filozofija: viesnīcas atrodas parku zonā, un visa to infrastruktūra koncentrējas viesnīcu iespaidīgi lielajās privātajās teritorijās, kas tieši robežojas ar plašajām municipālajām pludmalēm. Var teikt, ka šajos rajonos vētraino un līksmo izklaižu Pataja pierimst kā vakarvējš, atvēlot vietu mierīgai ģimeniskai kūrorta atpūtai. Te var, izbaudot tīksmi, peldēties un nirt; bērni var mierīgi rotaļāties liedagā, bet nelielie restorāni atpūtniekus lutina ar ēdieniem, kas pagatavoti no svaigi iegūtām jūras veltēm.
Patajas ekskursiju programma ir ārkārtīgi saistoša un daudzveidīga. Neviens cits Taizemes reģions nevar lepoties ar tik plašu ekskursiju klāstu. Pataja uzņem atpūtniekus un tūristus visu gadu. Pat lietus sezonas laikā saulaini dienu te ir vairāk nekā citos valsts reģionos. U-Tapao starptautiskā lidosta savieno Pataju ar daudzām jo daudzām pilsētām pasaulē. Taču nokļūt Patajā tāpat var caur Bangkoku, savas uzmanības un pasaules iepazīšanas alkas remdinot arī šajā lieliskajā pilsētā, kura ne jau bez pamata tiek dēvēta arīdzan par Eņģeļu pilsētu.

Brauciens ar autobusu no Bangkokas līdz Patajai ilgst aptuveni 3 stundas.

Puketa – elitārā un demokrātiskā
Puketa (Ko Phuket, 867 km no Bangkokas) ir vislielākā Taizemes sala, ko ar valsts kontinentālo daļu savieno tilts-dambis. Savulaik Puketa bija pazīstama kā alvas ieguves vieta, tad kaučuka plantāciju reģions, taču daudz svarīgāk, ka tā jau kopš senām dienām bijusi pieturvieta jūras ceļā no Indijas uz Ķīnu.

20. gs. Puketas salas brīnumainā daba, sniegbaltās pludmales, klusie līči un dzidrā ūdens lagūnas guva savu patieso novērtējumu – Puketa kļuva par elitāru atpūtas vietu visas pasaules kontekstā, īstu tūrisma Meku. Puketā joprojām var rast visu to, kas cilvēku priekšstatos attiecībā uz salām ir idillisks un eksotisks: seni, mūžzaļi meži aizvēsturisku kalnu nogāzēs, ūdenskritumi, retu un neparastu augļu dārzi, kokospalmu un kaučuka palmu plantācijas, tehnoloģiju neskartas krastmalas un pludmales. Tajā pat laikā uz salas ir pirmšķirīgi golfa laukumi un trīs lieliski klubi, kas organizē izjādes. Stilīgie restorāni savā piedāvājumā apmierinās cilvēkus pat ar visizsmalcinātāko gaumi. No visas pasaules Puketā ierodas niršanas un zemūdens peldēšanas mīļotāji, jo te ir daudzas jo daudzas skaistas un niršanas drošībai atbilstīgas vietas, tāpat kā sertificēti niršanas klubi. Savukārt makšķerēšana jūrā nes labus un pat pārsteidzošus lomus! Peldēties un plunčāties Puketas labiekārtotajās pludmalēs ir īsta bauda – ūdens temperatūra tajās nekad nav zemāka par 26 grādiem! 

Viena no vispieprasītākajām atpūtas vietām salā atrodas Patongas rajonā, kas pēdējo divu gadu laikā ir stipri mainījies. Gar ziedu un skulptūru rotāto krastmalu arvien vairāk un vairāk rindojas tirdzniecības centri un pievilcīgi restorāni. Tāpat Patongas pludmale ir kā radīta tiem, kas nevar iztikt bez aktīvām ar ūdens stihiju saistītām izklaidēm – kanoe, vējdēlis, kaitsērfings, ūdens motocikli utt., utt. – viss tas ir pieejams. Savus īpašus akcentus piešķir arī Patongas kūrorta unikālais dzīves ritms, kurā būtisku vietu ieņem tās pulsējošā, jautrā, košā un neatkārtojamā nakts izklaide. 

Taču Puketa ir dažāda, Patongai raksturīgā kņada, skaļums un daļēji pat uzmācība ar civilizācijas labumiem izzūd kā pēc burvju nūjiņas mājiena jau citos salas kūrortos. Un to ir daudz, un tie sniedz mieru, klusumu un dabas apjausmu gan salas ziemeļu, gan dienvidu rajonos un vidienē. Piemēram, Rawai Beach, Nai Harn Beach, Mai Khao Beach, Nai Thon Beach, Karon Beach, Kata Noi Beach u.c.
Salā tiek rīkoti arī daudzi plaši pazīstami sarīkojumi un festivāli. Viens no tādiem ir fantastiski jautrais veģetārās virtuves festivāls, kas ilgst deviņas dienas (parasti – oktobrī). Savukārt decembra sākumā noris tradicionālā karaliskā regate, kurā izcīna Karaļa kausu. Tad salas ostās piestāj burinieki vai no visas pasaules.

Jāatzīmē, ka agrāk tūrisma ziņā izteikti elitārā Puketa kļūst arvien demokrātiskāka. Pēdējos gados salā sākušas strādāt daudzas vidējās kategorijas viesnīcas, līdz ar to arī tūristu skaits ir audzis, tāpat to pārstāvēto valstu ģeogrāfija ir ievērojami paplašinājusies.
Gaisa satiksme savieno Puketu ne tikai ar Bangkoku un citām Taizemes pilsētām, bet arī Honkongu, Singapūru un Malaiziju.

Eņģeļu pilsēta – Bangkoka
Bangkoka ir Taizemes politiskās, ekonomiskās, garīgās, kultūras, tāpat arī izglītības centrs. Nevar teikt, ka tās vēsture ilgusi tūkstošiem gadu, jo pilsētu 1782. gadā dibinājis karalis Rama I. Galvaspilsētas attīstību vairāk nekā divu gadsimtu garumā veicinājusi atrašanās pie lielākās valsts upes Čaoprajas (Chao Phraya) un tās kanāliem. Pateicoties tieši kanālu sazarotajam tīklam, eiropieši nodēvējuši Bangkoku arī par austrumu Venēciju. Toties paši taizemieši to sauc par Eņģeļu pilsētu – te vienkopus atrodas ļoti daudzi nācijai svēti objekti, pieminekļi, priekšmeti, kas saistīti gan ar ticīgām, gan laicīgām lietām. Tūristus ārkārtīgi pievelk senie, zeltā zaigojošie tempļi, ar vēsumu veldzējošie kanāli, smaržīgie eksotiskie ziedi un augu cēlie aromi, kā arī taizemiešu virtuves izsmalcinātās garšas. Pēdējās desmitgadēs Bangkoka ir kļuvusi par modernu megapoli ar milzīgiem debesskrāpjiem. Satiksmi veido mūsdienīgi transporta līdzekļi, uzceltas garas ielas un prospekti, kas savieno attālākos pilsētas rajonus, moderni tirdzniecības, mākslas un izklaižu centri. Bangkokā atrodas gandrīz visas valsts administratīvās iestādes un zinātniskās izpētes institūti, te arī daudz starptautisko organizāciju mītņu. Šobrīd pilsētas teritorija aizņem vairāk nekā 1500 km2, bet iedzīvotāju skaits tiecas pārsniegt 10 miljonus – tas ir vairāk par desmito daļu no visas Taizemes iedzīvotāju skaita. 

Smaragda Budas valdzinājums

Bangkoka ir budisma ticības un kultūras dārgumu krātuve, ne velti pilsētā atrodas vairāk nekā 400 neaprakstāmi skaisti budisma tempļi, kas apbur gan ar savu arhitektonisko veidolu, gan iekšējo auru. Daudzās izstāžu ekspozīcijas un muzeji iepazīstina ar fantastiski plašo kultūras un vēstures vērtību klāstu. Viena no Bangkokas galvenajām svētvietām ir Smaragda Budas templis (Wat Phra Kaeo), kas atrodas Lielās karaļa pils kompleksa teritorijā. 

Viesnīcas un restorāni pamatoti lepojas ar gastronomiski izmeklētajām ēdienkartēm. Bet daudzie nakts bāri un diskotēkas liks aizmirst, ka nakts ir miega un miera patvērums. Savukārt Taizemes megapoles viesnīcas ir slavenas ar savu augsto servisa un komforta līmeni. Iepirkšanās procesa cienītājiem paveras plašas iespējas apmeklēt daudzos pilsētas tirdzniecības centrus, veikalus un austrumu tirgus. Daudzi tirgi, un tas ir nenoliedzams pluss, specializējas noteiktu preču grupu tirdzniecībā: zīda drānas, ziedi, sadzīves tehnika, juvelierizstrādājumi, pulksteņi, apģērbi, apavi, kā arī daudzas citas vairāk vai mazāk iekārojamas un vajadzīgas lietas un grezni nieciņi – visu to un daudz ko citu atradīsit šajos tirgos.

Bangkoka dinamiski dzīvojošas megapoles veidolā sniedz saviem viesiem iespēju pilnvērtīgi izbaudīt Taizemes mūsdienu sadzīves realitāti, bet galvenais – tās pārbagātā kultūras mantojuma daili un burvību.