Filipīnas | Par Filipīnas


Pilns nosaukums: Filipīnu Republika

Galvaspilsēta: Manila

Naudas vienība: Filipīnu peso (1USD=41.55PHP)

Kopējā platība: 300 000 kvadrātkilometru (72. vieta pasaulē)

Iedzīvotāju skaits: 88 700 000 (12. vieta pasaulē)

Ģeogrāfija: Filipīnas ir 7107 salas liels arhipelāgs, kura salas tiek iedalītas trīs grupās – Luzon, Visayas un Mindanao. Milzīgais arhipelāgs atrodas Klusajā okeānā starp Indonēziju un Taivānu.

Austrumos to apskalo Filipīnu jūra, rietumos Dienvidķīnas jūra, bet austrumos – Celebesa jūra. Vairumu kalnaino salu klāj biezi tropu meži un tās visas ir vulkāniskas izcelsmes.

Augstākais valsts punkts ir Apo kalns (2954m). Valstī ir daudz aktīvu vulkānu, no kuriem lielākie ir Mayon, Pinatubo un Taal. Filipīnu atrašanās vieta sakrīt ar taifūnu aktivitātes zonu, tāpēc katru gadu to skar vidēji 19 spēcīgi taifūni.

Katru dienu valstī tiek reģistrētas vismaz 20 dažāda stipruma zemestrīces, taču tās pārsvarā ir nenozīmīgas. Pēdējā postošā zemestrīce Filipīnās tika pieredzēta 1990. gadā.

Salu garākā upe ir Cagayan, savukārt Manilas līci ar Laguna līcisavieno vēl viena liela upe – Pasig.

Kas attiecas uz klimatu, tad Filipīnās tas ir karsts un mitrs. Vidējā gada temperatūra pēc Celsija ir 26.5 grādi.

Arhipelāgam ir raksturīgi trīs gadalaiki jeb sezonas – karstā sezona jeb vasara no marta līdz maijam, lietus sezona no jūnija līdz novembrim, kā ari aukstā sezona no decembra līdz februārim. No maija līdz oktobrim klimatu ietekmē musoni.

Robežvalstis: Šī ir vienīgā Dienvidaustrumu Āzijas valsts, kurai nav sauszemes robežu.

Administratīvās teritorijas: Filipīnas iedalās trīs salu grupās – Luzon, Vsayas un Mindanao. Tās savukārt ir sadalītas 17 reģionos, 81 provincē un 1494 pašvaldībās.

Filipīnu reģioni: Ilocos, Cagayan ieleja, Central Luzon, Calabarzon, Mimaropa, Bicol, Rietumu Visayas, Central Visayas, Austrumu Visayas, Zambonga pussala, Ziemeļu Mindanao, Davao, Soccsksargen, Caraga, Musulmaņu Mindanao autonomais reģions, Cordillera un Galvaspilsētas reģions.

Etniskais sastāvs: Filipīnas ir 12. apdzīvotākā valsts pasaulē ar 88 miljoniem cilvēku. 8% filipīniešu dzīvo ārzemēs, tur strādādami. Apmēram puse iedzīvotāju dzīvo Luzon salā. Filipīnieši ir cēlušies no iebraucējiem, kas nākuši no Ķīnas, Malajas pussalas un citiem reģioniem. Viņu pēcnācēji iedalās vairākās grupās, taču visi kopā tiek uzskatīti par oriģinālajiem filipīniešiem. Starp lielākajām minoritātēm jāmin spāņi, briti, japāņi u.c. tautību pārstāvji.